CSM propune apariția gardianului "științific" în închisori

În scandalul așa-ziselor „lucrări științifice” scrise de către condamnații din închisori, Consiliul Superior al Magistraturii vine cu o propunere inedită: desemnarea unui supraveghetor „științific” în penitenciar.

Rolul acestui supraveghetor ar fi să se asigure că persoana condamnată care elaborează o „lucrare științifică” chiar depune efort intelectual propriu, consultă bibliografia pe care susține că o are în vedere la elaborarea lucrării și, în cazul tehnoredactării lucrării, are într-adevăr cunoștințe de tehnoredactare.
Continuarea, aici.
lucrari inchisori
(sursa foto)
 

You May also Like...

Dragnea junior are și vaci. Pe care plătim milioane anual
18 septembrie 2017
Finul lui Greblă, declarat proxenet, susținător al PSD și al lui Ponta
23 ianuarie 2015
Stupefiant: oficial, Daciana Sârbu trăiește din salariul minim pe economie
17 august 2015
2 Comments
  • Reply
    CSM propune apariția gardianului “științific” în închisori - Pe Bloguri
    1 februarie 2016 at 11:21

    […] Sursa: Catalin Prisacariu […]

  • Reply
    faceroll
    2 februarie 2016 at 22:03

    Am citit de curand un „articolas” in care un gardian de inchisoare il aprecia pozitiv („asta da mafiot”) pe Ioan Becali care s-a „invartit” cum necum si acum lucreaza la infirmierie unde „sta la mistocareala cu asistentele, umbla la costum si se da cu parfumuri fine”. Mai are Romania vreo sansa sa se schimbe? Le putem cere gardienilor asta, magistratilor sa nu se inghesuie la autografe de la acesti infractori?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *