Mișa, ministrul de Finanțe, a economisit tot salariul anul acesta. Nu se știe cine l-a întreținut

Ca și cum nu era suficient de dubios că și-a luat apartamente de 200.000 de euro fără venituri la vedere (sursa) și a încasat, prin nevastă, bani de la un fost securist trimis în judecată de DNA pentru trucat licitații la centrala de la Cernavodă (sursa), Ionuț Mișa a mai făcut una cu cifre: și-a pus tot salariul de anul ăsta la bancă.

Din ce a trăit? Asta mă întreb și eu.
Screen shot 2017-10-25 at 10.17.02 AM
Iată și faptele.
În luna februarie a acestui an, Mișa declara un cont în care deținea 85.000 de lei.
02 17
Trei luni mai târziu, în mai, contul crescuse la aproape 102.000 de lei.
05 17
O creștere de cam 17.000 de lei în trei luni, deci economii de aproape 6.000 de lei lunar.
În iulie a.c., contul a crescut până la peste 111.000 de lei.
07 17
Așadar, alte 10.000 de lei în două luni, deci cam 5.000 de lei pe lună depuși la bancă.
Foarte distractiv este că, în 2017, până în iulie, salariul net al unui secretar de stat era de puțin peste 5.000 de lei (sursa oficială).
Screen shot 2017-10-24 at 11.21.47 PM
Deci, Ionuț Mișa a câștigat între ianuarie și iulie câte 5.000 de lei și un pic lunar și a pus tot atât la bancă.
P.S. Ce e drept, vreo două luni, între aprilie și iunie, Mișa a fost membru al CA al Nuclearelectrica, de unde nu se știe (încă) ce sume a încasat. Chiar și așa, însă, tot nu se explică cu ce resurse a trăit în primele patru luni ale anului.

You May also Like...

Firea construiește Circus Maximus fără licitație
9 iunie 2017
Oprea promitea, acum un an, 3.500 de locuri pentru solicitanți de azil. În realitate, România nu are nici 1.000
16 septembrie 2015
ANALIZĂ Comunități de zeci de mii de români din Italia lăsate de Ponta fără secție de vot
13 mai 2015

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *